Διδακτική επίσκεψη της Α΄ Γυμνασίου στο ελαιοτριβείο Αυγέρη

Την Τρίτη 14 Νοεμβρίου 2023 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου επισκέφτηκαν το ελαιοτριβείο Αυγέρη στο Παλιούρι Αισωνίας. Εκεί ξεναγήθηκαν στους χώρους επεξεργασίας της ελιάς και ενημερώθηκαν για όλα τα στάδια που ακολουθούνται μέχρι την παραγωγή ελαιολάδου. Συγκεκριμένα, έμαθαν πως η επεξεργασία αρχίζει με το ζύγισμα, το διαχωρισμό και το πλύσιμο των ελιών. Οι ελιές, που έχουν τοποθετηθεί σε κλούβες ή τσουβάλια, μεταφέρονται με αναβατόρια σε μια μεγάλη λεκάνη, που βρίσκεται σε ένα ύψωμα του ελαιουργείου. Από εκεί πέφτουν με χοανοειδείς αγωγούς σε θραυστήρες. Ακολουθεί η μάλαξη του πολτού της ελιάς με ανάδευση για μισή ή μία ώρα σε συσκευές που λέγονται «μαλακτήρες». Εκεί γίνεται και θέρμανση της ελαιομάζας, για να βελτιωθεί η απόδοση σε λάδι. Για ελαιόλαδο καλής ποιότητας η μάλαξη γίνεται εν ψυχρώ, δηλαδή σε θερμοκρασία δωματίου. Μετά τη μάλαξη ο διαχωρισμός των υγρών από τα στερεά γίνεται με φυγοκ΄ντρηση σε συσκευές που ονομάζονται «ντεκάντερ». Το στερεό υποπροϊόν που μένει ονομάζεται «πυρήνας». Τα υγρά που λαμβάνονται από το ντεκάντερ οδηγούνται σε έναν ή περισσότερους φυγοκεντρικούς διαχωριστήρες, όπου το λάδι διαχωρίζεται από το υδαρές τμήμα λόγω διαφοράς στην πυκνότητα.

Οι μαθητές/τριες έφυγαν από το ελαιοτριβείο γεμάτοι/ες εικόνες, γνώσεις και όμορφα συναισθήματα.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Βαρθολομού Μαρία, Βελέντζα Νικολέττα, Σκούρα Μαρία.