Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Πόλης του Βόλου

Την Τρίτη 21 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές του τμήματος Γ2 του 10ου Γυμνασίου Βόλου επισκέφτηκαν το Μουσείο Πόλης του Βόλου, ενημερώθηκαν για την ιστορία της πόλης τους και περιηγήθηκαν στο χώρο των εκθεμάτων από διαφορετικές χρονολογικές περιόδους. Ιδιαίτερα προσέλκυσε το ενδιαφέρον τους η περιοδική έκθεση «Οι Εβραίοι στον Βόλο. Τεκμήρια από τη ζωή και τη δράση τους», που είναι αφιερωμένη στη διαρκώς παρούσα στην ιστορία του Βόλου Ισραηλιτική Κοινότητα της πόλης. Μέσα από σπάνιο αρχειακό υλικό, μεγάλο αριθμό φωτογραφιών, ιερά σκεύη και βιβλία, αντικείμενα θρησκευτικής και οικιακής χρήσης κι ένα κατατοπιστικό χρονολόγιο, οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την ιστορία των Εβραίων στο θρήσκευμα συμπολιτών μας και ενημερώθηκαν για τη συμβολή τους στην ανάπτυξη και εξέλιξη της πόλης.

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: Καλλιοντζή Ειρήνη, Κερασιώτης Παναγιώτης. Ευχαριστούμε το προσωπικό του Μουσείου για την ζεστή υποδοχή και την ξενάγηση.

Μουσείο1